Wertykulacja Trawników 2016
Zapisy na usługę 2016 zapytania i rezerwacje,proszę na email.
Zdrowy wygląd trawnika to przede wszystkim zasługa tego, że jego wierzchnia warstwa nie jest zbita i nieprzepuszczalna. Wzrost trawnika w sprzyjających warunkach jest najczęściej intensywny. Zabiegi takie jak: koszenie, podlewanie i nawożenie jeszcze bardziej go intensyfikują. Przy tak dynamicznym rozwoju trawnika dość szybko (czasami już po roku) dochodzi do przegęszczenia jego części podziemnych i, w efekcie, do spadku walorów estetycznych zielonej murawy. Niestety, często zapominamy, że okresowe napowietrzanie gleby, na której rośnie nasz trawnik, decyduje o jego dobrej kondycji. Pojawienie się mchów i innych niepożądanych roślin, spadek przyrostu czy wręcz mniej lub bardziej intensywna zmiana barwy z zielonej na żółtozieloną to symptomy, dzięki którym powinniśmy jak najszybciej pomyśleć o krokach przeciwdziałających takiemu stanowi rzeczy.
Bywa, że pojawienie się na naszym trawniku mchów i innych roślin to efekt niekorzystnego usytuowania (zbyt wilgotne albo suche i kwaśne podłoże) i naszych błędów w jego pielęgnacji (np. nieregularne koszenie, zbyt częste koszenie bez kosza kosiarką nie wyposażoną w funkcję mulczowania, brak zbilansowanego nawożenia).
Wszystkie te sytuacje prowadzą jednak do wspólnego mianownika - trawnik ulega tzw. sfilcowaniu. Tuż przy powierzchni ziemi powstaje gruba, zbita warstwa obumarłych części roślin uniemożliwiająca prawidłową wymianę powietrza i odpowiednie przenikanie wody do gleby. Taki trawnik w sposób oczywisty jest bardziej narażony na wszelkie choroby.
Autor: Ireneusz
Kontakt: